• Na małym skrawku łąki

            20.06.2023

            W naszym ogrodzie przedszkolnym został wyznaczony skrawek zieleni, który do jesieni nie będzie koszony. Dlaczego? Ten zielony zakątek dzięki projektowi ,,Zielony bałagan” stał się miejską łąką. We wtorek (20.06.) ,,Słoneczka” i ,,Biedronki” uczestniczyły w edukacyjnych zajęciach przyrodniczych z panią Natalią Duer. Dzieci przekonały się, że na małej powierzchni ziemi, bogatej w roślinność, mieszka wiele owadów. Zadaniem przedszkolaków było znalezienie na terenie ogrodu drobnych zwierząt i ciekawych roślin. Poszukiwania były bardzo udane. Z pomocą pani Natalii udało się im zobaczyć z bliska m.in. pasikonika zielonego, szczerklinę piaskową. Na obrazku, które tworzyły dzieci z wybranych przez siebie roślin pojawiły się m.in. lucerna nerkowata, koniczyna biała, cykoria podróżnik. Przedszkolaki przekonały się, że łąka to miejsce, gdzie toczy się intensywne życie

          • W świecie dinozaurów

            19.06.2023

            ,,Słoneczka” i ,,Biedronki” wybrały się 15.06. na wycieczkę do Parku Dinozaurów w Nowinach Wielkich. Przewodniczka zaprosiła dzieci na spacer po leśnej ścieżce edukacyjnej. Przedszkolaki obejrzały czterdzieści modeli prehistorycznych gadów. Ich naturalna wielkość wywarła na dzieciach ogromne wrażenie. W Geo-muzeum obejrzały piękne okazy minerałów i skamieliny. Odpoczęły w cieniu około 700-letniego dębu. Zabawa na placach zabaw z licznymi urządzeniami i ogromną piaskownicą była tym, co dopełniło udany pobyt w parku. Dzieci z apetytem zjadły przygotowany posiłek. Było ciekawie.

             

          • Dzień otwarty w Szkole Podstawowej nr 2

            14.06.2023

            Grupa,,Biedronki " odwiedziły Szkołę Podstawową nr 2 w Słubicach.Przedszkolaki miały okazję zobaczyć jak wygląda szkoła, poznać panią wicedyrektor , nauczycieli przyszłych klas pierwszych oraz spotkać swoich starszych kolegów-absolwentów naszego przedszkola. Dzieci miały także możliwość poczuć się jak uczniowie zasiadajać w szkolnych ławkach. Dzięki wizycie w szkole dzieci będą mogły z radością przekroczyć jej próg we wrześniu, bez lęku przed nieznanym.

          • Poezja z przedszkolnej biblioteczki

            11.06.2023

            ,,Antologia poezji dla dzieci” z przedszkolnej biblioteczki to zbiór najpopularniejszych utworów dla najmłodszych. W książce zaprezentowano najpiękniejsze wiersze klasycznych twórców poezji dziecięcej, m.in. Aleksandra Fredry, Stanisława Jachowicza, Adama Mickiewicza, Marii Konopnickiej, Władysława Bełzy, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy oraz utwory poetów współczesnych, np. Jana Twardowskiego, Joanny Kulmowej, Józefa Ratajczaka, Joanny Papuzińskiej, Danuty Wawiłow, Doroty Gellner.

            Joanna Kulmowa, to tak właściwie, Joanna Maria Kulma. To poetka, prozaik, autorka utworów scenicznych i książek dla dzieci i młodzieży, reżyser, założycielka Warszawskiej Opery Kameralnej. Znaczną część jej twórczości stanowią utwory adresowane do młodych odbiorców. Wydała tomiki wierszy dla dzieci, m.in. ,, Wiersze dla Kai” , ,,Zasypianki”, ,,Krześlaki z rozwianą grzywą”, ,,Niebo nad miastem”, ,,Zagubione światełko”. Jej poezja, kierowana do dzieci, odznacza się połączeniem humoru i głębokiego liryzmu. Joanna Kulmowa chętnie stosuje eksperymenty słowne, odwołuje się do świata dziecięcych przeżyć i wyobraźni.

            Zachęcamy do sięgania po inne utwory Joanny Kulmowej i wymienionych wcześniej poetów.

          • ,,Plastusiowy pamiętnik”

            11.06.2023

            We wtorek ,,Biedronki”, ,,Stokrotki” i ,,Krasnale” obejrzały przedstawienie pt. ,,Plastusiowy pamiętnik” oparty na znanym utworze Marii Kownackiej. Aktorzy Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia pomogli dzieciom, ,,przenieść się” do piórnika, w którym mieszka Plastuś ze swoimi przyjaciółmi. Przedszkolaki poznały m. in. kałamarz, stalówki. Z zainteresowaniem śledziły przygody plastelinowego przyjaciela Tosi.

          • Nie tylko jeden dzień

            11.06.2023

            Palenie jest szkodliwe niezależnie od metody dostarczania nikotyny. Jedynym właściwym działaniem, mającym na celu interes społeczny, jest promowanie rzucania palenia oraz niepalenie, zarówno zwykłych papierosów, jak i wyrobów powiązanych z wyrobami tytoniowymi, jakimi są papierosy elektroniczne. Nałóg papierosowy to bardzo nieprzyjemny towarzysz życia. Skutecznie rujnuje zdrowie nie tylko osoby, która codziennie pali, ale także wszystkich dookoła, którzy wdychają szkodliwy dym papierosowy.

            Światowy Dzień bez Papierosa obchodzony 31.05. ma zwiększyć świadomość ludzi na temat szkodliwości palenia oraz pomóc zerwać z nałogiem.

            Pierwszy dzień bez papierosa  jest przełomowym, choć bardzo trudnym momentem w życiu każdej osoby uzależnionej od palenia. Jeśli do tej pory przerwa w pracy przebiegała w towarzystwie papierosa lub jeśli nikotyna leczyła codzienny stres kilkanaście razy dziennie, ograniczenie palenia to nie lada wyzwanie.

            Zrezygnowanie z palenia na jeden dzień to ogromny krok w stronę zerwania z nałogiem, choć może temu towarzyszyć szereg nieprzyjemnych dolegliwości, wśród których wymienia się: rozdrażnienie, nadmierny apetyt, wahania nastroju, trudności w koncentracji, drżenie rąk. Wszystkie te objawy w końcu ustąpią, a z odpowiednią pomocą można skutecznie je ograniczyć tak, aby nie wpływały negatywnie na codzienne czynności.

            Stopniowe rzucanie palenia sprawi, że organizm z większą swobodą będzie uwalniał się od potrzeby ciągłej stymulacji nikotyną, co może przyczynić się do skutecznego rzucenia palenia oraz zmniejszenia ryzyka powrotu do nałogu.

            Pierwsze skutki rzucania palenia mogą być nieprzyjemne, ale już po kilku dniach można zauważyć wyostrzenie węchu i smaku oraz większą swobodę podczas oddychania. Miesiąc bez papierosa pozwala całkowicie uwolnić organizm od zalegającego dwutlenku węgla dzięki poprawie wymiany gazowej w płucach. Zwiększa się objętość płuc oraz znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca czy układu oddechowego.

            Szacuje się, że pierwsze efekty ograniczenia palenia są widoczne już po 20 minutach od wypalenia ostatniego papierosa. To w tym czasie normuje się ciśnienie krwi, wzrasta ilość tlenu we krwi, a dwutlenek węgla zaczyna stopniowo uwalniać się z organizmu.

            Tak naprawdę wystarczy tydzień bez papierosa, aby zobaczyć pozytywne zmiany w swoim wyglądzie. Skóra stopniowo przestaje być szara i ziemista. Po zakończeniu terapii antynikotynowej cera staje się bardziej promienna, wygląda młodziej, znikają także niektóre przebarwienia.

            W dymie papierosowym znajduje się mnóstwo szkodliwych substancji smolistych, które przenikają w głąb skóry. Mogą one nie tylko wpłynąć negatywnie na jej wygląd, ale także na zdrowie, przyczyniając się do rozwoju wielu chorób dermatologicznych, sprzyjając nawet szybszej progresji czerniaka. Dym tytoniowy wpływa także niekorzystnie na stan włosów i paznokci, dlatego po rzuceniu nałogu można zauważyć znaczną poprawę. 

            (źródło:https://recigar.pl)