Dzień Marchewki
Taki dzień to okazja do tego, by przedszkolaki dowiedziały się, skąd wzięła się pomarańczowa marchew. Dzieci poznały jej wartości odżywcze. Wykonały ciekawe, ,,marchewkowe" prace plastyczne.
Warto, świętując ten dzień, przypomnieć sobie o tym, że:
Marchew to warzywo, które posiada odmiany w różnych kolorach.
Pierwsza marchew znana ludzkości była fioletowa. Była gorzka w smaku. Z czasem zaczęto uprawiać coraz słodsze odmiany, a w XVI wieku poprzez krzyżowanie różnych odmian powstała marchew pomarańczowa. Dzisiejsza pomarańczowa marchewka uprawiana jest na każdym kontynencie, z wyjątkiem Antarktydy.
Marchew fioletowa
Czarna marchew, zwana też marchewką purpurową, czarną czy fioletową, smakuje niemal identycznie jak zwykła pomarańczowa (odrobinę bardziej ostro),
ale zawiera o wiele więcej beta-karotenu i luteiny niż pomarańczowa, a przede wszystkim zawiera silne antyoksydanty – antocyjany, znane nam z czarnych porzeczek, czarnego bzu, jeżyn ... Fioletowa marchew to warzywo, które ma szansę nieco odmienić codzienny posiłek. Smakuje niemal identycznie jak klasyczna marchewka (niektórzy twierdzą, że jest mniej słodka), ale niestety brudzi ręce. Po włożeniu do garnka zabarwia zupę na fioletowy kolor, a sama traci barwę. Czy warto ją jeść? Tak. Zawiera o 40% więcej beta karotenu niż pomarańczowa marchewka, zawiera więcej przeciwutleniaczy niż marchew pomarańczowa, zawiera więcej witamin B, E, H, K, PP niż odmiana pomarańczowa, pozytywnie wpływa na wzrok, działa przeciwzapalnie, w kuchni może być używana tak samo, jak marchew pomarańczowa. Nadaje się na sok, do sałatki, zupę i jako przegryzka, można upiec ją w piekarniku.
Marchew pomarańczowa
Pomarańczowa marchew należy do najpopularniejszych warzyw uprawianych w Polsce na szeroką skalę. Jest warzywem tanim i powszechnie dostępnym, spożywanym przez cały rok zarówno w formie świeżej, jak i przetworzonej.
Marchew pomarańczowa ma niesamowite wartości odżywcze, które przekładają się na realne korzyści dla naszego zdrowia. Korzeń obfituje w beta-karoten, który działa antyoksydacyjnie, stanowiąc naturalną broń przeciwko komórkom nowotworowym. Dodatkowo składnik ten znacząco wpływa na obniżenie złego cholesterolu we krwi. W niepozornej marchewce znajduje się też m.in: potas, żelazo, kwas foliowy czy witaminy, a także flawonoidy, które zwalczają wolne rodniki i zapobiegają przedwczesnemu starzeniu. Marchewka wzmacnia odporność i poprawia wzrok.
Marchew biała
Biała marchew (White Satin), podobnie jak marchew w tradycyjnym kolorze, charakteryzuje się dużą wartością odżywczą. Zawiera błonnik pokarmowy, cukry, białko i lipidy. Jest bogata w witaminy: C, B6, E, K, kwas foliowy, a także minerały: wapń, żelazo, magnez, potas, fosfor, cynk czy sód. Nie zawiera karotenu. Zawiera więcej błonnika i mniej cukrów. To także lepsze źródło przeciwutleniaczy.
Choć biała marchew to zdecydowanie mniej popularna odmiana, ją również wykorzystuje się w kuchni. Można ją jeść na surowo lub gotować, dokładnie jak marchew pomarańczową, od której jest delikatniejsza, bardziej krucha i słodsza. Można z niej przygotować nie tylko zupy czy zapiekanki warzywne, ale i na przykład babeczki. W przetwórstwie przecier z białej marchwi dodawany jest do soków owocowo-warzywnych oraz warzywnych, co wpływa na ich konsystencję oraz barwę. Neutralny kolor marchwi doskonale komponuje się z różnymi gatunkami półprzetworów: zarówno owoców, jak i warzyw. To naturalny wypełniacz, który wzbogaca walory odżywcze i smakowe produktów.
Marchew żółta
Marchew pastewna żółta to odmiana niezwykle bogata w składniki odżywcze. W jej składzie znajdziemy wiele minerałów, takich jak między innymi żelazo, potas, magnez, cynk, sód, fosfor, wapń oraz witamin z grup A, B, C, E, K czy PP. Co więcej, może się pochwalić optymalną zawartością białka, tłuszczów i węglowodanów. Luteina i ksantofil, które nadają jej żółtą barwę również są nie bez znaczenia dla zdrowia i funkcjonowania ludzkiego organizmu. Luteina wykazuje pozytywny wpływ na wzrok, chroniąc siatkówkę przed promieniami UV, natomiast ksantofil chroni nasz organizm przed rozwijaniem się nowotworów.
(Realizacja programu Przedszkola Promującego Zdrowie)