• Światowy Dzień Pieczywa

            17.05.2023

            Dzieci z grupy "Motylki" oraz "Stokrotki"  obchodziły święto nietypowe Dzień Pieczywa w bardzo ciekawym miejscu jakim jest muzeum chleba- Polna kromka. Cudowne zajęcia i ogrom wiedzy. Przemili gospodarze, którzy pokazali dzieciom, jak powstają wypieki, a przede wszystkim tradycyjny chleb. Od ziarenka aż po gotowe pieczywo. 

          • Blisko natury

            16.05.2023

            ,,Słoneczka” i ,,Biedronki” odwiedziły Ranczo MAJA w Rybocicach, które prowadzą pasjonaci – pani Aneta, pan Grzegorz i Sebastian. Przedszkolaki poznały zwierzęta żyjące w ich gospodarstwie: egzotyczne ptaki, żółwie, kuce, królika, kurki ozdobne, kozy. Dowiedziały się, jak wygląda pszczela rodzina, czym się zajmuje i jak powstaje miód. Rozwiązywały zagadki dotyczące roślin i zwierząt, które widziały w czasie zwiedzania rancza. Uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych z panią Natalią, która pokazała dzieciom zwierzęta wyłowione z pobliskiej sadzawki – żaby wodne, pływaka żółtobrzeżka, zatoczka rogowego, szczupaka. Przedszkolaki z pędzelkami i kubeczkami wybrały się na łączkę, na poszukiwanie drobnych zwierząt. Znalazły między innymi: darownika przedziwnego, ważkę świteziankę, koziułki warzywne. Pani Aneta i pan Grzegorz zaprosiły dzieci na przejażdżkę na kucach, a Sebastian przygotował zabawy sportowe. Przedszkolaki przeszły ścieżką zmysłów, przytuliły się do okolicznych drzew i obejrzały owadzi hotel. Po spacerze pełnym wrażeń dzieci z apetytem zjadły przygotowany posiłek. To była udana wycieczka.

          • Muzeum chleba

            15.05.2023

            Dzisiaj grupy Pszczółki i Żabki wybrały się na wycieczkę do Kowalowa. Przedszkolaki zwiedzały Muzeum Chleba- Polna Kromka, gdzie poznały zboża z naszych pól minn. pszenicę, żyto, owies i jęczmień. Oglądały przedmioty służące w dawnych czasach do mielenia zboża, czy ubijania masła itp. Dzieci przygotowały małe chlebki, które zostały upieczone w piecu, degustowały również chleb na żytnim zakwasie z ubitym ręcznie w maselnicy masełkiem. Nielada atrakcją było odlądanie maszyn rolniczych: kombajnu, traktorów. Wszystkie dzieci otrzymały chlebki i babeczki ekologiczne. Super wycieczka

          • Już wiemy, skąd się biorą produkty ekologiczne

            12.05.2023

            Na rynku znajdziemy szeroki wybór żywności ekologicznej – od owoców i warzyw, przez zboża i mięsa, aż po słodycze i inne przekąski.

            Pojęcie żywności ekologicznej odnosi się do tych artykułów spożywczych, które zostały wyprodukowane w ramach organicznego rolnictwa oraz hodowli. Według przepisów prawnych, aby dany produkt został uznany za ekologiczny i był pod taką nazwą sprzedawany, musi uzyskać specjalny certyfikat eko. Jego potwierdzeniem jest najczęściej, umieszczony na opakowaniu, symbol unijnego listka na zielonym tle. Certyfikat ekologiczny wydaje jednostka unijna certyfikująca (jest kilka takich w Polsce). Musi go posiadać zarówno rolnik uprawiający żywność ekologiczną, jak i firma pakująca, czy też przetwarzająca te produkty. Certyfikat daje gwarancję, że producent przeszedł odpowiednią kontrolę i stosuje się do restrykcyjnych norm ekologicznych. Oznacza to, że zakupiony przez nas produkt nie zawiera pestycydów, pozostałości nawozów sztucznych, ani metali ciężkich. Gotowe do spożycia produkty smakują lepiej, są bezpieczniejsze, choć wyglądają gorzej niż te modyfikowane. Nie wyczuwa się w nich chemicznych środków, mają swój naturalny aromat, nie są wzbogacane o polepszacze smaku, a warzywa i owoce dojrzewają w wyznaczonym przez naturę rytmie. Nie obciążamy organizmu niepotrzebnymi związkami chemicznymi, ale karmimy go tym, co najlepsze.

            Wybierając produkt organiczny, sięgamy po prawdziwy smak.

          • Świętujemy z naszą biblioteką

            12.05.2023

            ,,Biedronki” włączyły się do obchodów XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem ,,Moja, Twoja, Nasza - Biblioteka!". Wystąpiły w ,,Teatrze przy regale” z przedstawieniem pt. ,,Witaj, Wiosno!”. Zaprosiły widzów i panie bibliotekarki do integracyjnej zabawy muzyczno - ruchowej. Było urokliwie i radośnie.

          • Warsztaty z sercem

            12.05.2023

            W czwartek (11.05.) dzieci z grupy ,,Biedronki” i ich rodzice uczestniczyli w warsztatach. Przedszkolaki przygotowały niespodziankę dla rodziców - wiosenne przedstawienie i piosenkę.

            W czasie warsztatów rękodzielniczych uczestnicy wykonali i ozdobili wielofunkcyjne skórzane saszetki w serduszkowym kształcie. Piękna pamiątka wspólnie spędzonego czasu z dzieckiem w przedszkolu.

          • Jubileuszowy Przegląd Wiersza "Ptasie Trele"

            28.04.2023

            Dnia 28.04. odbył się jubileuszowy Gminny Przegląd Wiersza ,,Ptasie Trele”. To już 20 lat cyklicznych spotkań dzieci prezentujących swoje umiejętności recytatorskie przed liczną publicznością. Uroczystość uświetnił występ pana burmistrza Mariusza Olejniczaka, który wydeklamował wiersz pt. ,,Wiosna” Małgorzaty Strzałkowskiej oraz występy dzieci z naszego przedszkola. ,,Pszczółki” zaśpiewały i zilustrowały piosenki pt. ,,Promyk słońca” i ,,Wiosna w błękitnej sukience”. ,,Biedronki” wystąpiły w przedstawieniu słowno-muzycznym ,,Witaj, Wiosno!”. Grupa taneczna ,,Motylki” zaprezentowała taniec z szarfami.

            W XX Gminnym Przeglądzie Wiersza ,,Ptasie Trele” pt. ,,Wiosna, ach to TY!” wzięło udział 17 uczestników. Jury przyznało sześć wyróżnień w dwóch kategoriach wiekowych: 3- i 4-latki oraz 5- i 6-latki. W pierwszej z nich wyróżnienia otrzymali: Helena Sworowska, Adam Czapłon oraz Luiza Bobrowicz, a w drugiej kategorii Maja Nowak, Wiktoria Mieczkowska i Hanna Trzeciak. Laureatką jubileuszowych "Ptasich Treli" i zdobywczynią statuetki "Trelik 2023" została Pola Woronowicz z  Przedszkola Samorządowego nr 3 "Miś Uszatek". Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez organizatorów. 

          • Wśród książek

            24.04.2023

            W poniedziałkowe przedpołudnie ,,Biedronki” uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych. Okazją do kolejnych odwiedzin w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy były obchody Światowego Dnia Książki. Przedszkolaki spędziły wyjątkowy czas wśród książek. Poznały czarownicę Bambarycę, która wtargnęła do Krainy Bajek i narobiła w nim bałaganu. Dzieci szybko doprowadziły bajkowy świat do porządku. Świetnie bawiły się w czasie zabawy muzyczno-ruchowej przy piosence

            pt. ,,W książeczce płynie rzeczka” i chętnie rozwiązywały zagadki z elementem ćwiczenia dykcyjnego. Ozdobiły przygotowane przez panie bibliotekarki, zakładki do książek. Wysłuchały też prośby książki, o której będą pamiętały, oglądając lub czytając ją.

          • W przedszkolnym księgozbiorze

            24.04.2023

            W przedszkolnym księgozbiorze znajdują się również książki Marii Konopnickiej, która zapisała się w polskiej literaturze jako pisarka, poetka, tłumaczka, krytyczka literacka oraz publicystka. Konopnicka pisała pod wieloma pseudonimami. Wśród nich są m.in. "Komar", Jan Sawa, "Marko", "Humanus" czy... "Mruczysław Pazurek". Tworzyła piękną literaturę dla dzieci. Znana jest jako autorka baśni ,,O krasnoludkach i sierotce Marysi". Współpracowała z tygodnikiem dla kobiet ,, Bluszcz". Zajmowała się też krytyką literacką. Tworzyła również nowele, jej dziełami są m.in. ,, Mendel Gdański" czy ,,Nasza szkapa".Pisarka była też działaczką społeczną. Walczyła o prawa kobiet. Protestowała przeciw niesprawiedliwości społecznej. Liryka patriotyczna i społeczna przyniosła Konopnickiej wielki autorytet oraz popularność, która utrzymuje się w pewnej mierze do dziś. Dużym osiągnięciem poetyckim pisarki jest też twórczość o tematyce ludowej. Jako poetka, inspiracji często szukała w naturze. Poza tym- na wyróżnienie zasługują również jej wierszyki dla dzieci. Wolne od dydaktyzmu, budzące wrażliwość, szczere, łączące powagę i humor, autentyzm oraz baśniową fantastykę... To wszystko sprawia, że wciąż jest lubianą autorką. Wiersze poetki nadal czytają dzieci, chętnie wracają do nich również dorośli. Pisarka dostrzegła potrzebę stworzenia literatury, która przemówiłaby do wyobraźni maluchów, zamiast jedynie je moralizować. Konopnicka w utworach dla najmłodszych budowała fikcyjne światy bliskie dziecięcej wyobraźni. Codzienną rzeczywistość często mieszała z fantastyką i motywami baśniowymi (np.,, Na jagody", ,,O krasnoludkach i sierotce Marysi", ,,Szkolne przygody Pimpusia Sadełko"). Wprowadziła humor do literatury dziecięcej. Pobudzała też najmłodszych do refleksji i samodzielnego wyciągania wniosków. Poza tym, dostrzegła wychowawczą i terapeutyczną rolę baśni.

          • Zabawy sztuką

            20.04.2023

            Grupa,, Biedronki" w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Zabawa Sztuką zrealizowały zadanie nr 15. Za pomocą oleju odkryły obrazy polskich malarzy m.in. "Pomarańczarka", Aleksander Gierymski "W altanie", Aleksander Gierymski  "Topole", Jan Stanisławski  "Dziewczynka w czerwonej sukience w grochy", Stanisław Wyspiański

          • "Ptaki i ich gniazda"

            20.04.2023

            Zajęcia przyrodnicze

            W grupie ,,Biedronki " odbyły się warsztaty przyrodnicze z panią Natalią Duer z Fundacji Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych. Tematem zajęć były ptaki i ich gniazda. Dzieci dowiedziały się m.in. Dlaczego ptaki budują gniazda? Z czego ptaki budują gniazda ? Poznały różne rodzaje ptasich gniazd.

          • Z przedszkolnej biblioteczki

            17.04.2023

            ,,Mama Mu” to seria książek o dwojgu przyjaciołach. Krowa Mama Mu ma zaskakujące pomysły. Nie zważając na przeciwności i przeszkody goni za własnymi marzeniami. Pan Wrona niejednokrotnie przestrzegający Mamę Mu przed konsekwencjami jej nierozważnego postępowania, wspiera ją i pomaga w potrzebie. Na tym polega, między innymi, przyjaźń.

            W pełnych humoru historyjkach znajdziemy mądre i wartościowe wątki.

            Książki są bogato ilustrowane. Tekst jest dla dzieci prosty i przystępny. Nie ma go zbyt wiele na poszczególnych stronach. Przeważają na nich ilustracje.

            Zachęcamy do poznania kolejnych historii o nietuzinkowej parze przyjaciół.

          • Dla Nikosia

            13.04.2023

            Dzieci z grupy ,,Biedronki” obejrzały w Collegium Polonicum spektakl pt.,,Kurnik kultury” wystawiony przez ,,Teatr Lalka w Trasie” z Iłowej. Dwóje lalkarzy zaprosiło widzów do podróży w towarzystwie dwóch niesfornych, znudzonych kur, które znalazły bliżej to, czego szukały daleko.

            ,,Biedronki” uczestnicząc w tym wydarzeniu wsparły Nikodema Kruszewskiego w jego walce

            z nowotworem.

          • Skąd się biorą produkty ekologiczne?

            06.04.2023

            Odpowiedzi na to pytanie szukają dzieci z najstarszych grup przedszkolnych na zajęciach związanych z realizacją ogólnopolskiego programu edukacyjnego ,,Skąd się biorą produkty ekologiczne". Od kilku miesięcy dzieci zgłębiają swoją wiedzę na temat żywności ekologicznej. Poznają znaczenie zdrowego stylu życia. Budują właściwe nawyki żywieniowe. Przestrzegają zasad higieny. 

            Program ,,Skąd się biorą produkty ekologiczne" skierowany jest również do rodziców i opiekunów dzieci. Zachęcamy do wysłuchania eksperta: http://bit.ly/GIS_Webinar dla rodziców

            Integrowanie się całego środowiska, biorącego udział w rozwoju dziecka, jest najlepszym sposobem na edukowanie zdrowotne wszystkich uczestników tego procesu.