• Występy ,,Mimimków"

            15.12.2022

            Przedszkolna grupa teatralna ,,Mimimki" wystąpiła z pantomimą na XI Przeglądzie Teatrzyków Przedszkolnych, który odbył się 8.12. w Collegium Polonicum. Dzieci przedstawiły baśń H. Ch. Andersena pt. ,,Księżniczka na ziarnku grochu". Cała grupa otrzymały wspólny bilet do kina. 

            W poniedziałek (12.12.) dzieci, w ramach obchodów Dnia Książki, wystąpiły ze swoim przedstawieniem w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy przed wyjątkową publicznością. Rozwiązywały zagadki związane z tematyką świąteczną. Wysłuchały bajki kamishibai pt. ,,Prezenty Świętego Mikołaja". Zaprosiły gości do wspólnego zaśpiewania i zilustrowania gestami piosenki pt. ,,Już blisko kolęda". To był wspaniale spędzony czas.

          • Poczytajmy

            15.12.2022

            Święta to specjalny czas dla najbliższych. Można zwolnić, porozmawiać, zrelaksować się, a przede wszystkim pobyć razem.

            Może w tym świętowaniu znajdzie się również czas na czytanie? To wspaniały sposób na spędzanie czasu z dzieckiem. Głośne czytanie niesie wiele korzyści:

            - stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć,

            - rozbudza w dziecku ciekawość świata i pomaga mu zrozumieć siebie i innych,

            - rozwija wyobraźnię,

            - kształtuje wrażliwość moralną dziecka,

            - kształtuje pozytywny obraz siebie,

            - buduje szczególny rodzaj więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami a dziećmi,

            - zachęca do uczestnictwa w życiu społecznym,

            - przygotowuje do samodzielnego czytania i pisania,

            - buduje czytelnika w przyszłości.

            Eksperci zalecają czytać dzieciom 20 minut dziennie, codziennie. Zatrzymajmy się w codziennym biegu. Odłóżmy różne sprawy na te kilka minut. Poczytajmy.

          • Grupa teatralna rodziców

            12.12.2022

            Grupę teatralną rodziców naszych dzieci przedszkolnych tworzą: 

            mama Liama, Nataniela i Milana,

            mama Ignacego i Maksymiliana,

            tata Piotra i Mai,

            mama Moniki,

            mama Mileny,

            mama Ali,

            mama Mai,

            tata Poli,

            mama Olafa

            mama Niny.

            Dziękuję wszystkim aktorom, którzy współtworzyli scenariusze przedstawień: ,,Entliczek-pentliczek", ,,Trzeba pomóc Mikołajowi" i przygotowali do nich kostiumy, rekwizyty. Dziękuję tacie Moniki za przygotowanie obrazu tematycznego, pokazu slajdów i włączenie się do przedstawienia mikołajkowego. Pragnę podziękować również pani Ani za pomoc w urzeczywistnieniu zamysłu, jakim była sesja fotograficzna dla rodziców grających w przedstawieniu ,,Trzeba pomóc Mikołajowi". Dziękuję panu Darkowi, który zgodził się na wykonanie nieodpłatnie zdjęć grupie teatralnej. 

                                                                                                                                                               Marzanna Maria Ossowska

          • Nasze czytanie

            12.12.2022

            Kolejne odwiedziny w grupie Pszczółki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Tym razem gościliśmy Panią Kasię - mamę Wiktorii, która przeczytała dzieciom opowiadanie " Jak wygląda Mikołaj?" z książki "Idą święta". Na koniec dzieci otrzymały świąteczne kolorowanki i zadania do wykonania. Dziękujemy za miłe spotkanie i przybliżenie dzieciom tradycji związanych z Świętym Mikołajem.

          • Anioł Pokoju

            12.12.2022

            Gratulacje dla starszaków. Wiktorii z gr Pszczółki za wyróżnienie oraz Michałowi z gr Motylki za zajęcie II miesjca w konkursie plastycznym "Anioł Pokoju".

          • Nareszcie Mikołajki!

            06.12.2022

            Na ten dzień przedszkolaki czekały z niecierpliwością.  Przygotowały prezent dla Mikołaja - papierowe serduszka ze spisanymi życzeniami i dobrymi uczynkami, za które podziękował im w czasie spotkania. Zanim jednak zawitał długo oczekiwany gość, dzieci obejrzały przedstawienie pt. ,,Trzeba pomóc Mikołajowi" przygotowane przez rodziców naszych przedszkolaków. Śnieżynki (Maja. Zuzia, Polina) wprowadziły nas w nastrój tego szczególnego spotkania. Aniołki złożyły życzenia Mikołajom z naszego przedszkola i podarowały im drobne upominki. Przedszkolaki dowiedziały się, jakie kłopoty miał Mikołaj przed wyruszeniem w coroczną podróż. Razem z aktorami przemierzyły długą, muzyczną drogę do Mikołaja. Wysłuchały piosenek: ,,Nie miały aniołki" zaśpiewanej przez Alę z grupy ,,Stokrotki", ,,Kochany Panie Mikołaju" w wykonaniu dwóch Hań oraz ,,Mikołaju, Mikołaju" odśpiewanej przez ,,Biedronki". Mikołaj wraz ze Śnieżynkami odwiedził w tym dniu wszystkie przedszkolaki i obdarował je długo wyczekiwanymi prezentami. Każda grupa przygotowała dla swojego gościa niespodziankę muzyczną. To był wyjątkowy i radosny dzień. 

          • Lubimy czytać

            05.12.2022

            W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa grupę "Pszczółki" odwiedziła dziś Pani Krystyna Skubisz- radna powiatu słubickiego oraz babcia Mai. Dzieci wysłuchały opowiadania "Bałwanek i Janek"z książki "Idą święta" z wielkim zainteresowaniem. Odpowiadały na pytania dotyczące treści,opowiadały o swoich przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia. Pani Krysia podarowała dzieciom piękne zakładki do książek oraz świąteczny poczęstunek - pierniczki i soczki. Bardzo dziękujemy za bardzo miłe spotkanie i poświęcony czas.

          • Drogi Mikołaju...

            04.12.2022

            Drogi Święty Mikołaju, przybądź do nas, bo już czas. Wszystkie dzieci Cię kochają i serduszka biją nam.... z wielką radością dzieci z grupy Pszczółki i Motylki przygotowały listy do Śwíętego Mikołaja. 

          • Codzienne czytanie

            04.12.2022

            W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2,0 grupę "Pszczółki" odwiedziła Pani Grażynka - ciocia Mai. Dzieci wysłuchały wierszy J. Brzechwy z "Antologii poezji dziecięcej"; ."Leń", "Kaczka -Dziwaczka" oraz książeczki H. Łochockiej pt." Psoty i kłopoty wróbelka Elemelka". Nasze bystrzaki chętnie odpowiadały na pytania związane z treścią książki.

             

          • Rodzice dla dzieci

            04.12.2022

            We środę (30.11.) grupa rodziców naszych przedszkolaków wystąpiła dla wszystkich dzieci w przedstawieniu interaktywnym pt. ,,Entliczek-pentliczek". Przedszkolaki z zainteresowaniem śledziły perypetie robaczka, który postanowił wyruszyć do miasta i spróbować czegoś, czego nie jadł dotychczas. Czy udało mu się to? Odsyłamy do wiersza Jana Brzechwy o tym samym tytule.

            Dziękujemy rodzicom za występ.

          • Miś i jego goście

            24.11.2022

            Dzień Pluszowego Misia był okazją do wspólnej zabawy wszystkich przedszkolaków. Spotkanie integracyjne odbyło się u ,,Biedronek". Dzieci  wspólnie zaśpiewały piosenkę pt. ,,Jadą, jadą...", wysłuchały recytacji wiersza pt. ,,Naprawimy misia" Cz. Janczarskiego w wykonaniu gospodarzy spotkania, wykonały zadania tematyczne i bawiły się przy piosence ,,Misie dwa" i ,,Budujemy ciszę". Towarzyszyły im ich ulubione przytulanki.

             

            Konkurs rozstrzygnięty!

             

            W czasie spotkania z okazji Dnia Pluszowego Misia poznaliśmy laureatów Przedszkolnego Konkursu Plastycznego ,,Mały miś w świecie wielkiej literatury". Zadaniem wszystkich uczestników konkursu było wykonanie ilustracji do książek z serii ,,Nudzimisie" Rafała Klimczaka oraz ,,Królik i Misia. " z naszego przedszkolnego księgozbioru. Nagrody główne otrzymali:

            - w kategorii 4-latki

            I miejsce  Leon P.

            II miejsce Liliana A.

            III miejsce Maja K.

            - w kategorii 5-latki

            I miejsce Yevanhelina P.

            II miejsce Dawid M.

            III miejsce Nel I.

            - w kategorii 6-latki

            I miejsce Michał Sz.

            II miejsce Matvii T.

            III miejsce Wiktoria M.

            Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w naszym konkursie.

          • Sztuka w bibliotece

            21.11.2022

            To kolejne zadanie zrealizowane przez ,,Biedronki" w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Zabawa sztuką". Tym razem dzieci próbowały znaleźć odpowiedź na pytanie: ,,Czym jest sztuka?" w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy. Znalazły ją w książkach, na reprodukcjach  i we własnej twórczej aktywności. To było intensywne i ciekawe spotkanie.

          • Julian Tuwim w naszym księgozbiorze

            21.11.2022

            W przedszkolnym księgozbiorze znajdują się również książki Juliana Tuwima, który zapisał się w polskiej literaturze jako autor tekstów kabaretowych, śmiesznych piosenek i dowcipów oraz wierszy dla dzieci. Poeta obdarzał i nadal obdarza odbiorców swojej twórczości olbrzymią dozą świetnego humoru, pełnej polotu satyry i inteligentnych spostrzeżeń rozśmieszających do łez kolejne pokolenia. Jego wrodzoną pasją były języki obce i dlatego część swojej twórczej pracy poświęcił tłumaczeniu dzieł literatury obcej na język polski. Rozpoczął w bardzo młodym wieku tłumaczeniami twórczości L. Szaffa i J. Słowackiego na język esperanto. Najbardziej znaną i popularną część twórczości poety, stanowią wiersze dla dzieci, takie jak: "Lokomotywa", "Okulary", "Ptasie radio", "Bambo", "Słoń Trąbalski", "Rzepka" i wiele, wiele innych. Wiersze te, to rymowane opowiastki o różnych postaciach, przedmiotach, jedzeniu i zwierzętach. Wszystkie są napisane dowcipnym językiem, wszystkie opisują jakiś fragment rzeczywistości, wiele z nich ma ukryty morał i przesłanie. Są one wreszcie nieocenionym źródłem wiedzy o świecie. Czytając je, dziecko poznaje i utrwala nazwy przedmiotów, zwierząt, roślin, warzyw itp. Dowiaduje się z nich jak działają różne rzeczy, jak żyją inni ludzie, jak mówią ptaki i jak powstają przedmioty. Na dodatek wiedza ta podana jest w bardzo atrakcyjny, zabawny, pełen śmiechu i humoru sposób. Wiersze Juliana Tuwima to świetna zabawa na pochmurny dzień, sposób na chorobę, nudę i poprawienie nastroju, np. "Mowa ptaków", "Pstryk" i "Ptasie radio". Tuwim podpisywał się ponad czterdziestoma pseudonimami, niektóre z nich to: Oldlen, Schyzio Frenik, Wim czy Roch Pekiński. Utwory poety były wykorzystywane jako teksty piosenek. Wśród nich są m.inn. "Co nam zostało z tych lat?" - M. Fogga, "Wspomnienie"- Cz. Niemena oraz wiersze dla dzieci np. "Dwa Michały", "Lokomotywa".

          • W odwiedzinach u Krasnali

            21.11.2022

            Dzieci z grupy "Krasnale" realizując program " Czytanie na drugie śniadanie " gościły Panią Ewę Chustecką, byłą Dyrektor Przedszkola "Jarzebinka", radną gminy Słubice oraz babcię Moniki. Pani Ewa przeczytała dzieciom wiersz Jana Brzechwy, pt. "Jeż". Były wspólne rozmowy nt. wiersza, życia jeży oraz zabawa do piosenki "A w ogrodzie jeżyk śpi". Dziękujemy za ciekawie i miło spędzony czas.

          • Bądźmy zdrowi !

            17.11.2022

            Dzięki edukacji zdrowotnej uczymy się, jak dbać o własne zdrowie i zdrowie innych. Ma ona ukazać i uświadomić nam relacje między człowiekiem, stylem życia a środowiskiem fizycznym i społecznym. Zachęcamy zatem do czytania informacji zamieszczanych cyklicznie na gazetce obok jadłospisu.